Koostöös loome turvalisust

Abipolitseiniku kriisiroll

Selleks, et erinevate kriisiolukordadega võimalikult hästi toime tulla, vajab PPA lisajõude ehk vastava väljaõppega kriisirolli omavaid abipolitseinikke. Kriisirolli omav abipolitseinik saab lähtuvalt väljaõppest olla abiks näiteks keerukamate piirivahejuhtumite puhul, massiliste korratuste ohjamisel, objektide ja isikute kaitsmisel ning teistes kriisiüksust toetavates tegevustes. Ka saab kriisirolliga abipolitseinik täita politseilisi ülesandeid tõsisema kriisi, nagu sõja korral.

Võimalus aidata kriisis

Politsei kriisiüksus, mille liikmeteks saavad reservväelaste kõrval ka kriisirolli omavad abipolitseinikud, on ühene sõnum riigi ja PPA suurest usaldusest vabatahtike vastu. See on ka suur võimalus ja vastutus. Abipolitseiniku kriisiroll annab ainulaadse võimaluse olla politsei kriisiüksuse liige, osaleda treeningutel ja täiendkoolitustel, harjutada ning võidelda õlg õla kõrval koos politseiametnike ja reservväelastega ning olla osa Eesti politsei kriisiüksusest, kellele inimesed keerulisel ajal loodavad ja keda usaldavad.

Piirivalve kriisiroll

Piirivalve kriisirolliga abipolitseiniku tööks on piirivalveüksuste töö toetamine piiride kaitsmisel, ebaseaduslike piiriületuste ennetamisel ja tõkestamisel ning Eestis ebaseaduslikult viibivate inimeste tabamisel.

Kriisiolukorras osaletakse piiri valvamise operatsioonides nii ida- ja lõunapiiril kui ka sisemaal. Osaletakse jalgsi ja sõidukitega piiripatrullis, kontrollitakse isikute ja sõidukite dokumente, aidatakse kaasa tegevustele maa-ala sulgemispunktides ning toetatakse kiirreageerijate ja massiohje üksuste tegevust. Piirivalve kriisiroll eeldab sõltumata ilmastikust pikemat looduses liikumist ja viibimist.

Objekti- ja isikukaitse kriisiroll

Objekti- ja isikukaitse kriisirolliga abipolitseiniku tööks on ennetada ja tõkestada objekti ja isikute vastu suunatud rünnakuid, rajada ajutised kaitse- ja tõkkemeetmed, tagada objekti läbipääsurežiim, olla valmis kiireks ümberpaiknemiseks ja kaitstavate isikute eskortimiseks.

Kriisiolukorras hoitakse fookust ülesandel, märgatakse kahtlasi tegevusi ning osatakse kasutada erinevaid riikliku järelevalve erimeetmeid ning tehnilisi vahendeid olenemata, kas kaitstakse staapi, kommunikatsioonirajatist või riigi toimimiseks vajalikku viibimispaika.

Massiohje kriisiroll

Massiohje kriisirolliga abipolitseiniku tööks on ennetada massirahutustest tekkida võivat kahju ning juba tekkinud olukorras inimesi juhtida ja ohjata nii, et olukord saaks võimalikult kiiresti kontrolli alla võetud. Massiohje tuge on vaja ka massilise ebaseadusliku sisserände korral.

Massiohje kriisiroll eeldab väga head füüsilist võimekust ja vaimset valmisolekut.

Tegevustoetuste kriisiroll

Tegevustoetuste kriisirolliga abipolitseiniku tööks on toetada kriisiüksust oma oskustega tagalas formeerimise, varustatuse, logistika ja kõigi muude küsimustega, mis aitavad kriisiüksusel võimalikult hästi oma põhitegevusele keskenduda.

Toetustegevuste kriisiroll sobib sulle, kui soovid eesliinil olemata meeskonda kuuluda ja kriisis oma panuse anda.